Własna firma cateringowa – jak ją założyć?
- 14 października 2016
- 0 comments
- Marian Sawicki
- Posted in Biznes
- 0
Nie każdy potrafi gotować i nie każdy lubi gotować. Niektórzy korzystają z profesjonalnego cateringu wyłącznie przy większych uroczystościach czy imprezach, jak wesele, komunia czy urodziny, ale wiele osób chętnie sięga po gotowe dania na co dzień. Dlatego prowadzenie firmy cateringowej wciąż się opłaca, nawet jeżeli konkurencja jest spora. Jak rozpocząć taką działalność?
Zaplanuj to dobrze
Najważniejsza jest przejrzysta koncepcja i dobry biznesplan. Na początku musisz zdecydować, jaki będzie charakter działalności: czy zamierzasz obsługiwać np. duże korporacje lub szkoły, czy raczej będzie to oferta skierowana do osób prywatnych lub ukierunkowana na obsługę wesel i innych uroczystości tego typu. Warto również określić, w jakim menu będziesz się specjalizować: dania obiadowe, catering kanapkowo-przekąskowy, a może imprezowy „full-service” – od przystawek, poprzez dania główne, aż po desery. Możesz także postawić na kuchnię wegetariańską i wegańską lub potrawy dietetyczne. Niezależnie od rodzaju menu, dobrze jest wybrać kilka autorskich dań popisowych, które będą stanowiły „specjalność szefa kuchni” i wyróżnią twoją firmę na tle konkurencji. Podczas układania biznesplanu, oprócz opisania grupy docelowej, musisz także oszacować koszty związane z założeniem i prowadzeniem działalności. Należy tu uwzględnić przede wszystkim wydatki związane z najmem lokalu i jego wyposażeniem, a także regularnymi kosztami, jak ubezpieczenie, rachunki, księgowość, marketing i wynagrodzenie pracowników. Szacunkowy koszt rozpoczęcia działalności cateringowej – zakładając, że wynajmujesz lokal i urządzasz go od podstaw – to ok. 25000-35000zł.
Dopełnij formalności
Prowadzenie własnej firmy wiąże się oczywiście z całym szeregiem formalności, których nie sposób uniknąć. Pierwszym krokiem jest rejestracja działalności w CEIDG. Przed oficjalnym otwarciem trzeba także zarejestrować się jako płatnik VAT, natomiast w ciągu maksymalnie 7 dni od rozpoczęcia działalności musisz złożyć wizytę w ZUSie. Jako że w firmie cateringowej na co dzień mamy do czynienia z żywnością, konieczne jest także zaświadczenie z Sanepidu oraz wdrożenie standardów HACCP. Ponadto, jeżeli chcesz organizować duże imprezy z alkoholem, potrzebna będzie także koncesja na sprzedaż alkoholu, wydawana przez burmistrza (lub wójta czy prezydenta miasta).
Zacznij działać
Kiedy formalności masz już za sobą, nie pozostaje nic innego, jak tylko zacząć działać. Szczególnie ważne w przypadku firmy cateringowej są świeże produkty wysokiej jakości. W związku z tym najlepiej nawiązać stałą współpracę z lokalnymi dostawcami i regularnie odwiedzać targi. Podobnie ma się rzecz ze sprzedażą alkoholu – warto skorzystać z oferty popularnej hurtowni, jak np. http://krakow.alkohole.eurocash.pl/, w której możesz zaopatrzyć się w dowolne trunki, dostosowane do twojego menu. Nie można zapomnieć również o działaniach marketingowych – promocję firmy należy rozpocząć na długo przed uruchomieniem piekarnika, aby potencjalni klienci zdążyli nabrać apetytu na twoje potrawy.