Zanim przejdziemy do oznak zużycia tarcz hamulcowych, warto najpierw poruszyć temat tego, dlaczego tarcze hamulcowe praktycznie zastąpiły hamulce bębnowe, które swoją drogą często także są mylnie określane jako hamulce tarczowe. Przede wszystkim największą zaletą tarcz hamulcowych jest ich nieskomplikowana konstrukcja, która pozwala na ich stosunkowo prostą i bezproblemową wymianę czy serwis.
Przy czym tarcze hamulcowe są również mniej awaryjne i bardziej odporne na przegrzanie, jednak ich elementy ścierne szybciej się eksploatują. Dużą zaletą tarcz jest to, że ich wymiana nie jest droga w porównaniu do wymiany czy naprawy bębnów hamulcowych. Jeszcze do niedawna bębny hamulcowe były montowane na osi tylnej, natomiast tarcze hamulcowe na przedniej. Aktualnie coraz częściej można spotkać tarcze hamulcowe na obu osiach.
Do najczęstszych oznak zużycia tarczy hamulcowej zaliczyć należy przede wszystkim wszelkiego rodzaju drgania kierownicy odczuwalne w trakcie hamowania. Również piski oraz niepokojące dźwięki, jakie mogą się w tym czasie wydobywać z okolic kół, powinny nas poważnie zaniepokoić. Kolejnym objawem zwiastującym konieczność wymiany tarcz jest pulsowanie pedału hamulca.
Warto jednak mieć na uwadze, że są to oznaki, które ukazują się już wtedy, gdy sprawa jest poważna. Dlatego tarcze hamulcowe powinny być poddawane systematycznej kontroli np. przy okazji corocznego przeglądu. A jeśli robimy autem duże przebiegi albo dużo jeździmy po mieście, gdzie zużycie tarcz może być większe, to wtedy należy kontrolować ich stan jeszcze częściej.
Wymiana tarcz hamulcowych zalecana jest zazwyczaj przez producentów (w zależności od marki pojazdu itd.) mniej więcej co około 60-80 tys. kilometrów. Dobrze jest jednak podchodzić do tych zaleceń ostrożnie i po prostu monitorować stan swoich hamulców. Przy dynamicznej jeździe, gdt często hamujemy, okres ten może się znacząco skrócić.
Jeśli chcemy wydłużyć żywotność tarcz, to należy m. in. korzystać z hamowania silnikiem, schładzać hamulce po gwałtownym hamowaniu, czyli nie stawać od razu, ale przejechać jeszcze jakiś odcinek drogi oraz unikać zanurzenia tarcz w wodzie np. w głębokich kałużach.
Co do samej wymiany tarcz hamulcowych, to nie jest ona trudna i kosztowna, a ich bogaty wybór znaleźć można w sklepie iParts.pl. Co ważne, jeśli mamy problem z dopasowaniem tarczy do modelu swojego auta, wystarczy podać jego markę, model i rocznik, a system sklepu automatycznie wygeneruje propozycje tarcz hamulcowych pasujących do naszego pojazdu.