Rodzaje blach na obróbki blacharskie
Często wraz z zakupem wszelkich niezbędnych materiałów na dach, musimy również zakupić specjalną blachę na obróbki blacharskie. Zatem czym jest ten produkt i z jakiego tworzywa dokładnie musi być wykonany?
Często wraz z zakupem wszelkich niezbędnych materiałów na dach, musimy również zakupić specjalną blachę na obróbki blacharskie. Zatem czym jest ten produkt i z jakiego tworzywa dokładnie musi być wykonany?
Bardzo często podczas remontu lub też budowy dachu słyszymy o obróbkach blacharskich. Warto wiedzieć, iż są to specjalne elementy, które ochraniają całą konstrukcję naszego dachu. Ponadto są doskonałym elementem wypełniającym puste miejsca, tak aby połać naszego dachu stanowiła jedność. Warto wiedzieć, iż tego typu obróbki wykonuje się z różnorodnych materiałów. Zatem jaka blacha jest odpowiednia do wykonania obróbki blacharskiej?
Jednym z najbardziej popularnych materiałów na obróbki blacharskie jest blacha stalowa ocynkowana. Charakteryzuje się ona żywotnością do 30 do 50 lat. Ponadto jej grubość wynosi około od 0,6-0,8 mm. Również warto dodać, iż posiada specjalną powłokę, która doskonale chroni blachę przed korozją. Także możemy ją pomalować na dowolnie wybrany przez nas kolor, aby idealnie pasował do naszego dachu.
Kolejnym materiałem, który również jest stosowany podczas wyrobu obróbki jest blacha cynkowana. Jest to produkt, który jest znacznie bardziej trwalszy od poprzedniego przykładu. Również charakteryzuje się podobną grubością, która wynosi od 0,6-0,7 mm. Jednak tego typu materiał w niskich temperaturach staje się bardzo kruchy, z tego powodu nie jest zalecany jako produkt do montażu przykładowo zimą.
Warto pamiętać, iż blachy cynkowej lub też blachy tytanowo-cynkowej w żadnym wypadku nie powinniśmy łączyć przykładowo z obróbką wykonaną z miedzi. Miedź w tym przypadku możne znacznie przyspieszyć proces korozji.
Ostatnim materiałem, z którego można wykonać obróbkę jest blacha miedziana. W przeciwieństwie do poprzednich przykładów, tego typu materiał charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Szacuje się, iż jego trwałość wynosi ponad 600 lat.
Ponadto blacha miedziana jest znacznie bardziej cieńsza, również z tego powodu jest bardziej plastyczna. Jest to produkt w pełni odporny na różnego rodzaju korozje. Jednak tak jak w poprzednim przypadku, blachy miedzianej również nie wolno łączyć z niektórymi blachami, a w szczególności z cyną.
Warto zainwestować w dobry materiał na obróbkę blacharską. Jest to bardzo ważne, ponieważ tego typu obróbka powinna charakteryzować się dużą wytrzymałością. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy na ten temat, warto skontaktować się z profesjonalnym dekarzem.
Tekst przygotowany we współpracy z firmą Budmax-Metal