Ocena oddziaływania na środowisko – co to jest?
- 9 lutego 2017
- 0 comments
- Marian Sawicki
- Posted in Biznes
- 0
Ocena oddziaływania na środowisko to podstawowy instrument prawny ochrony środowiska. Powstały na bazie amerykańskiej ustawy o państwowej polityce wobec środowiska.
W Unii Europejskiej dokument ten jest regulowany przez następujące dyrektywy:
- Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne,
- Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/42/WE z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko,
- Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.
Początkowo w polskim prawie ocena oddziaływania środowiska miała umocowanie w Prawie ochrony środowiska. Przeprowadzone prace legislacyjne ustanowiły tę zawartość jedną z głównych części ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Organy administracyjne, które decydują o potrzebie opinii oceny oddziaływania na środowisko, to w zależności od przypadku:
- Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska,
- regionalni dyrektorzy ochrony środowiska,
- dyrektor urzędu morskiego,
- inspekcja sanitarna.
Ocena oddziaływania na środowisko w niektórych przypadkach jest wymagana, w innych zaś charakter jej zastosowania jest fakultatywny. Wyodrębnia się także przypadki, gdy nieprzekroczenie określonych norm wyklucza obowiązek weryfikacji środowiskowej. Generalnie ocena oddziaływania na środowisko jest wymogiem, jeśli dana inwestycja, ogólnie rozumiana, jako budowlana bądź wydobywcza, ma duży wpływ na środowisko. Fakultatywny charakter tyczy się sytuacji, gdy mowa o potencjalnym wpływie na środowisko.
Przed wydaniem pozwolenia w sprawie realizacji danej inwestycji należy sporządzić raport oddziaływania na środowisko cena. Zaleca się, by dokumentacja była przygotowana przez specjalistów z uwzględnieniem dokładnych wartości i parametrów.
Warto wiedzieć również, iż decyzja środowiskowa musi zostać uzyskana przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę. Jednocześnie nie jest ona tożsama z innego rodzaju decyzjami środowiskowymi, które uzyskiwane są już na etapie funkcjonującego, w pełni gotowego przedsiębiorstwa.