Na czym polega specyfika hal produkcyjnych
- 8 lutego 2017
- 0 comments
- Marian Sawicki
- Posted in Biznes
- 0
Konstruowanie hali produkcyjnej wymaga dostosowania obiektu do wielu różnorodnych, często zmiennych czynników. Pod uwagę należy wziąć zarówno aktualne oczekiwania inwestora, jego plany i specyfikę procesu technologicznego, jak i możliwości zmiany i rozwoju przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego hala produkcyjna musi wyróżniać się obok wyjątkowej funkcjonalności i trwałości również możliwością dostosowania w pewnym zakresie do zmieniających się warunków i oczekiwań.
Etap projektowania hal produkcyjnych
Już na etapie projektowania niezbędne jest ustalenie i zrozumienie szczegółowych oczekiwań inwestora oraz zrozumienie specyfiki procesu produkcyjnego, który będzie się w projektowanej hali odbywał. Obiekt ma stać się swego rodzaju obudową dla procesów technologicznych i produkcyjnych, które będą się wewnątrz odbywały, jednak by była to obudowa optymalna należy wszystkie szczegóły bardzo precyzyjnie omówić.
Niezwykle ważne jest również, by proponowane rozwiązania i elementy konstrukcyjne zostały poddane analizie. Dzięki temu można uwzględnić dalsze sugestie inwestora.
Mając na uwadze fakt, że przedsiębiorstwa nie są podmiotami niezmiennymi, warto również uwzględnić w projektowanej hali zmiany, jakie mogą zajść w danej firmie produkcyjnej, a co za tym idzie, potrzebne będą zmiany również w wybudowanym już obiekcie. Hale stalowe dają możliwość ich modyfikowania już po wzniesieniu, dlatego uwzględnienie ewentualnych przyszłych zmian może się okazać tutaj bardzo praktycznym podejściem.
Podział stref
Dostosowanie hali do jej przeznaczenia, uwzględnienie jej produkcyjnego charakteru, wymaga wydzielenia specjalnych stref w całym obiekcie. Są one niezbędne zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i z uwagi na ergonomię planowanej pracy.
Przede wszystkim należy bardzo precyzyjnie określić poziom obciążenia ogniowego. Jest ono uzależnione od materiałów i środków, które będą używane w całym procesie produkcyjnym.
Niezwykle istotne jest odpowiednie rozplanowanie strefy dostawy materiałów i surowców oraz ekspedycji gotowych produktów. Ma to znaczenie ze względów przede wszystkim praktycznych. Chodzi tu bowiem o sprawny przepływ towaru niezbędnego do produkcji i będącego jej efektem. Należy przewidzieć szatnie i pomieszczenia socjalne dla przyszłych pracowników hali. Niezbędne będą szatnie i pokoje socjalne wykorzystywane podczas przerw. Szatnie powinny być dostosowane do rodzaju planowanej produkcji. Znaczenie ma fakt, czy będzie to produkcja „czysta” czy produkcja „brudna”. Należy również uwzględnić ewentualną konieczność umieszczenia szatni „przelotowej”.
Wentylacja
Proces produkcyjny wymaga wymiany powietrza. Dlatego też bardzo ważne jest uzyskanie precyzyjnych informacji na temat parametrów tej wymiany, które zależne są od rodzaju produkcji. Na tej podstawie dobierany jest odpowiedni system wentylacyjny, który pozwala nie tylko na systematyczne odświeżanie powietrza w hali, ale również na odzyskiwanie ciepła z powietrza pobieranego z pomieszczenia, co dodatkowo daje korzyści energetyczne i ekonomiczne.
Projekt i budowa każdej hali produkcyjnej wymaga indywidualnego podejścia. Obok wizji inwestora należy uwzględnić przede wszystkim potrzeby całego procesu produkcyjnego oraz planowane technologie produkcji. Hala ma zapewnić bezpieczne warunki pracy, ale również gwarantować komfort i wygodę wykonywanych obowiązków.
Artykuł został przygotowany przez firmę CoBouw Polska, polsko – holenderską spółkę budowlaną, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów przemysłowych (hale stalowe, hale produkcyjne, sortownie i przechowalnie warzyw i owoców).