Czy endoprotezę stawu trzeba wymieniać?
- 22 października 2016
- 0 comments
- Marian Sawicki
- Posted in Zdrowie i Uroda
- 0
W trakcie naszego życia stawy ulegają tzw. zużyciu. Na ich stan wpływa nasz styl życia, ilość i jakość ruchu, również czynniki genetyczne, ewentualne procesy zapalne, deformacje. Nierzadko zniszczony staw wymaga leczenia jakim jest endoprotezowanie (alloplastyka), czyli wymiana na elementy stawu sztucznego. Metoda znana i stosowana od wielu lat, wciąż ulepszana, jednak nadal nie doskonała.
Endoproteza zużywa się, podobnie jak naturalny staw, dlatego należy ją wymieniać. Obecnie jakość sztucznego stawu gwarantuje średnio 15–20 letni czas użytkowania, warto jednak wiedzieć, że jest co najmniej kilka przyczyn, dla których wymienia się protezę stawu, nie tylko z powodu wspomnianego zużycia. Ile kosztuje wymiana endoprotezy? Kliknij tu: www.tourmedica.pl/kliniki/rewizja-endoprotezy-stawu-biodrowego/
Realloplastyka – wymiana sztucznego stawu
Od połowy ubiegłego wieku, dzięki pionierskim zabiegom brytyjskiego profesora chirurgii i ortopedii – Johna Charnley’a, endoprotezoplastyka stała się metodą leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów. Profesor Charnley będący założycielem Centrum Chirurgii Biodra w Wrightington w Anglii, uważany jest za „ojca artroplastyki”.
Przez lata wraz z doskonaleniem alloplastyki stawów, rozwijały się zabiegi wymiany samych protez, czyli realloplastyka. Sytuacje, które są wskazaniem do wymiany endoprotezy, to:
- obluzowanie,
- zakażenie protezy, z bólem, uszkodzeniem kości,
- pękniecie w okolicy protezy stawu,
- zużycie protezy,
- reakcje alergiczne.
Do obluzowania protezy dochodzi zazwyczaj u pacjentów z nadwagą, ale także u osób, których aktywność fizyczna jest nieadekwatna do danego etapu leczenia. Pacjent powinien być poinformowany o tym jak należy rozsądnie ćwiczyć po wszczepieniu protezy stawu. Dopuszczalne są spacery, jazda na rowerze, najlepiej stacjonarnym, gdyż zmniejsza ryzyko upadku, czy innego urazu. Najkorzystniej jednak w początkowym etapie uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych pod okiem specjalisty, który pomoże dobrać ćwiczenia również na późniejszy okres.
Zakażenie w obrębie protezowanego stawu jest niebezpieczną sytuacją i zazwyczaj taki staw wymaga operacyjnej rewizji, która nierzadko kończy się wymianą całej protezy lub jej części. Istotne jest aby proces zapalny był wychwycony na wczesnym etapie, ponieważ przewlekające się zapalenie oprócz przykrych dolegliwości bólowych, może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko implantu, ale również zdrowej kości, w której jest on osadzony.
Pęknięcia czy złamania w okolicy sztucznego stawu to powikłania, które zdarzają się dość rzadko i zazwyczaj mają ograniczony zakres, co pozwala na samoistne wygojenie. Jednak gdy towarzyszą temu dolegliwości bólowe, upośledzenie ruchomości stawu lub uszkodzenie jest rozległe – wymiana protezy może być jedyną metodą przynoszącą ulgę i przywracającą komfort życia.
Realloplastyka z powodu zużycia protezy zdarza się po okresie co najmniej kilkunastu lat od momentu implantacji, wynika to z poprawy jakości materiałów używanych do jej produkcji. Zużyciu ulega tzw. wkładka polietylenowa, będąca najsłabszym elementem sztucznego stawu.
Czasem po wszczepieniu protezy stawu pojawiają się alergia na materiał, z którego jest zbudowana – stopy metali. Realloplastyka jest w takich przypadkach konieczna, wymiana polega na zastąpieniu implantu na taki, który nie jest zbudowany z metalu lub pokrywa go specjalna warstwa ochronna.
Według ortopedy Pawła Łęgosza, lekarza z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w wywiadzie udzielonym dla portalu nazdrowie.pl, zabieg wymiany endoprotezy stawu jest zdecydowanie poważniejszy od alloplastyki, a rehabilitacja pacjenta jest trudniejsza. Specjalista podkreśla, że nie można niestety dać jednoznacznej odpowiedzi jak długo endoproteza będzie służyć pacjentowi, jednak rozwój medycyny daje nadzieje na wydłużenie tego czasu i zmniejszenie powikłań zabiegu, a jednocześnie konieczności przeprowadzania realloplastyki.
Pamiętajmy jednak, że sztuczny staw nie zastąpi w pełni stawu naturalnego, dlatego należy dbać o swój układ ruchu, jak najlepiej potrafimy.
Źródła: medscape.com; nazdrowie.pl; fizjoterapiapolska.pl; Campbell Ortopedia operacyjna, S. Terry Canale, James H. Beaty