Dlaczego szczotkowanie języka jest ważne?
Czy musimy dbać o szczotkowanie języka? Czy samo dbanie o zęby nie wystarcza, aby zachować odpowiedni poziom higieny jamy ustnej? Wielu z nas zupełnie pomija ten element, a to błąd.
Czy musimy dbać o szczotkowanie języka? Czy samo dbanie o zęby nie wystarcza, aby zachować odpowiedni poziom higieny jamy ustnej? Wielu z nas zupełnie pomija ten element, a to błąd.
Jedną z właściwości języka jest jego faktura, która zupełnie różni się od szkliwa naszych zębów. Jak wiadomo, zęby są względnie gładkie, a do tego łatwo można je wyczyścić szczoteczką, odpowiednią pastą i nićmi dentystycznymi. Język jest całkowicie inny – jego powierzchnia jest chropowata, co sprzyja rozwojowi bakterii, gdy go nie czyścimy. Pozornie może nam się wydawać, iż język z uwagi na ruch w jamie ustnej oczyszcza się sam i nie ma potrzeby wspierania jego higieny. To tylko częściowo prawda. Mimo naturalnego oczyszczania nadam mogą występować na nim bakterie, grzyby i procesy gnilne, które wpływają między innymi na świeżość naszego oddechu, ale mogą również zaburzać poczucie smaku. Najbardziej kłopotliwe są oczywiście miejsca najtrudniej dostępne, czyli tuż za zagięciem języka. Chcąc w pełni dbać o swoją jamę ustną, nie możemy jednak pomijać tego elementu higieny.
Jeśli chcemy w pełni wyczyścić język podczas codziennej rutyny, możemy to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich są specjalne zakończenia szczoteczek – zamontowane na stałe lub dodatkowe, które ustawiamy samodzielnie (np. końcówki do szczoteczek sonicznych od Philipsa), którymi musimy dość głęboko sięgnąć w głąb jamy ustnej. Niestety, nie jest to najprzyjemniejsze – tak głęboko włożony przedmiot może powodować odruch wymiotny, który bardzo utrudnia czyszczenie języka. Innym sposobem jest stosowanie płukanek. One też nie są idealne – nie zawsze docierają dokładnie tam, gdzie chcemy, ponadto gdy używamy tanich produktów, mogą one wysuszać język, jak i całą jamę ustną.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Profimed.com
Co w takim razie będzie najbardziej wskazane dla naszego języka? Przede wszystkim warto zadbać o inne elementy jamy ustnej. Nasz zęby mają wpływ na kondycję języka. Jeśli regularnie odwiedzamy dentystę i eliminujemy bakterie i płytkę nazębną z ich powierzchni z pomocą szczoteczki i nici dentystycznych, to jesteśmy na bardzo dobrej drodze. Istnieje jeszcze jedno, bardzo nowoczesne rozwiązanie – specjalistyczna skrobaczka do języka (np. od TePe lub GUM), z którą nie ma tyle kłopotów, ile z czyszczeniem języka szczoteczką. Dzięki skrobaczce szybko i z łatwością umyjemy nasz język i będziemy mogli zapomnieć nie tylko o bakteriach, ale i o brzydkim zapachu, który wydobywa się z naszych ust.