Metody wykonywania konstrukcji żelbetowych
Żelbet i beton to materiały powszechnie stosowane w budownictwie na każdym etapie realizacji inwestycji. Czym się różnią?
Żelbet i beton to materiały powszechnie stosowane w budownictwie na każdym etapie realizacji inwestycji. Czym się różnią?
Beton to mieszanka cementu, piasku, żwiru, wody oraz dodatków chemicznych poprawiających jego właściwości. Beton usztywnia budowlę, bardzo dobrze reaguje na ściskanie, ale nie jest odporny na rozciąganie. Dodanie stali (odporna na rozciąganie) do betonu pozwoliło na wyeliminowanie tego mankamentu.
Żelbet to elementy stali zbrojeniowej zatopione w betonie, który w ten sposób chroni je przed korozją. Rozmieszczenie prętów stalowych nie jest dowolne, musi być dokładnie wyliczone dla poszczególnych konstrukcji żelbetowych.
Sposób wykonania konstrukcji żelbetowej uzależniony jest od charakteru budowli, przyjętej technologii.
Jeszcze kilkanaście lat temu konstrukcje żelbetowe powstawały wyłącznie na placu budowy. Cieśla budowali drewniane szalunki, zbrojarze układali pręty stalowe a murarze wylewali beton. Potem trzeba było czekać aż beton stwardnieje i cała konstrukcja uzyska stabilność i wytrzymałość. Stosowanie tej metody uzależniało tempo realizacji inwestycji od warunków atmosferycznych (nie można jej było prowadzić w okresie zimowym) oraz przerwy technologiczne. Rozwiązanie tego problemu umożliwiło wprowadzenie prefabrykatów.
Konstrukcje żelbetowe z prefabrykatów wykonywane są poza terenem budowy w halach zakładów prefabrykacji. Zastosowanie prefabrykatów diametralnie zmieniło nie tylko proces realizacji inwestycji, ale także parametry osiągane przez budynki (energooszczędne, pasywne). To efekt możliwości sprężania betonu, a tym samym przenoszenia obciążeń, zwiększenia rozpiętości. W praktyce projektanci i inwestorzy uzyskali możliwość projektowania budynków o dowolnej bryle architektonicznej.
Wykonywanie prefabrykatów w hali produkcyjnej uniezależniło ten etap budowy od warunków atmosferycznych. Wszystkie elementy zgodnie z projektem zostają wykonane przy użyciu maszyn, skrócony został też czas oczekiwania na osiągnięcie przez żelbet jego pełnych właściwości.Gotowe prefabrykaty, zwłaszcza z betonu sprężonego, mają bardzo dobre parametry (cieplny i akustyczny), mimo zużycie mniejszej ilości betonu i stali.Na skrócenie procesu realizacji inwestycji wpływ ma nie tylko sposób wykonania elementów żelbetowych, ale także ich montaż na placu budowy, który może być prowadzony przez cały rok.
Wadą tej metody tworzenia konstrukcji żelbetowej jest konieczność stosowania ciężkiego dźwigu na placu budowy oraz ograniczona ilość zakładów prefabrykacji betonu.