Fakty i mity na temat toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa z powodzeniem wykorzystywana jest od lat w medycynie estetycznej. Dowiedz się więcej na temat botoksu.
- 4 grudnia 2022
- 0 comments
- Marian Sawicki
- Posted in Zdrowie i Uroda
- 0
Fakty i mity na temat toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa z powodzeniem wykorzystywana jest od lat w medycynie estetycznej. Jej najpopularniejszym zastosowaniem jest wygładzanie zmarszczek poprzez relaksację mięśni odpowiedzialnych za ich powstawanie. Mechanizm działania botoksu wykorzystywany jest również w leczeniu takich schorzeń, jak bruksizm (zgrzytanie zębami) czy hiperhydroza (nadmierna potliwość). Co warto wiedzieć na temat toksyny botulinowej?
Czy toksyna botulinowa jest bezpieczna?
Toksyna botulinowa to substancja w naturze wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum i w dużych ilościach stanowi truciznę dla człowieka. Zabieg botoksem polega na miejscowym wstrzyknięciu minimalnej dawki toksyny botulinowej (typu A) w punkcie, który ma zostać wygładzony – najczęściej są to zmarszczki mimiczne na czole.
Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej należą do wyjątkowo bezpiecznych metod odmładzania twarzy – zapewniają specjaliści z katowickiej Kliniki Miracki. Warunkiem jest jednak, aby przeprowadzone były przez wykwalifikowanych lekarzy, posiadających doświadczenie w tym zakresie. W zabiegach botoksem używa się bardzo małych stężeń preparatu, zatem nie ma on wpływu na inne części układu nerwowego poza okolicą, w której dokonano iniekcji. W niektórych przypadkach, u pacjentów o szczególnie wrażliwej skórze przez około godzinę po zakończeniu zabiegu może utrzymywać się efekt lekkiego zaczerwienienia skóry. Ewentualne działania niepożądane toksyny botulinowej są całkowicie odwracalne i nie pozostawiają trwałych uszkodzeń.
Toksyna botulinowa nie powoduje fizycznego uzależnienia. Jeśli pacjent nie decyduje się na kolejne zabiegi, nic niekorzystnego się nie dzieje. Faktem jest jednak, że zabiegi botoksem dają spektakularne rezultaty estetyczne, dlatego większość pacjentów decyduje się na ich cykliczne powtarzanie. Jest to w pełni bezpieczne i korzystne dla skóry, pod warunkiem że zabiegi odbywają się w ustalonych przez lekarza odstępach czasu.
Na czym polega działanie botoksu na zmarszczki?
Mechanizm działania botoksu opiera się na hamowaniu przewodnictwa impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, dzięki czemu nie dochodzi do zjawiska kurczenia się mięśnia, a w efekcie powstawania zmarszczek mimicznych. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej blokowany jest sygnały idący z nerwów do mięśni. Zapobiega to kurczeniu się docelowych mięśni, co może spłycić zmarszczki na twarzy, a także złagodzić niektóre stany chorobowe (np. bruksizm czy nadpotliwość).
Jednym z najczęstszych nieporozumień na temat botoksu na zmarszczki jest to, że daje efekt tzw. zamrożonej twarzy, pozbawionej wyrazu. Oddając się w ręce wykwalifikowanego specjalisty medycyny estetycznej, nie musisz się tego obawiać – Twoja twarz będzie gładka, młodzieńcza i naturalna.
Efekty po zastosowaniu botoksu – kiedy się pojawiają i jak długo trwają?
Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej pojawiają się najwcześniej około 2-3 dnia po podaniu, a optymalny efekt pojawia się po 10-14 dniach. Efekty działania toksyny botulinowej są tymczasowe. Wstrzyknięty preparat utrzymuje się w organizmie przez mniej więcej pół roku. Zabiegi można powtarzać co 6-7 miesięcy.
Wbrew częstym opiniom skóra nie „uzależnia się” od toksyny botulinowej. Mimo że rezultat zabiegu wygładzania zmarszczek zanika po kilku miesiącach, nie dochodzi do gwałtownego pogorszenia stanu skóry. Zazwyczaj jest lepiej niż przed zabiegiem, ponieważ dzięki wstrzymywaniu skurczu mięśni w okolicach zmarszczek, skóra w tym czasie nie marszczy się i ma czas na regenerację, a więc bruzdy się nie pogłębiają. Z czasem odstępy między zabiegami mogą się zmniejszyć.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach z użyciem toksyny botulinowej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.
Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/