Dlaczego warto suszyć warzywa?
- 16 listopada 2017
- 0 comments
- Marian Sawicki
- Posted in Ciekawe
- 0
Suszenie warzyw jest bezpieczną, bardzo zdrową i długotrwałą metodą ich konserwowania. Jedną z największych korzyści jest fakt, że zawartość składników odżywczych w warzywach odwodnionych pozostała względnie niezmieniona. Odpowiednimi ilościami suszu warzywnego można więc zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na warzywa od 2 do 3 porcji.
Zawartość kalorii i składniki odżywcze
Warzywa odwodnione zachowują 100% kaloryczności świeżych warzyw, a zajmują mniej powierzchni. Obecna technologia odwadniania może usunąć prawie całą zawartość wilgoci w warzywach, pozostawiając jedynie 2 procent do 3 procent w gotowym produkcie. Usuwanie wilgoci zwiększa także trwałość warzyw.
W wyniku suszenia niektóre wrażliwe na ciepło witaminy, przede wszystkim witamina C, są tracone. Witamina A jest dość dobrze zachowana pomimo ekspozycji na ciepło, o ile temperatura jest kontrolowana. Konwencjonalne procesy gotowania również powodują utratę lub zniszczenie tych dwóch witamin.
Rozpuszczalne w wodzie witaminy, takie jak witaminy z grupy B, mogą zostać utracone podczas procesu suszenia, ale można je zachować, jeśli podczas gotowania używany jest specjalny płyn.
Zawartość błonnika i zastosowanie
Susz warzywny zachowuje pełną zawartość błonnika, który może pomóc w zmniejszeniu skutków zaparć i doskonale napełnia żołądek. Warzywa są naturalnie bogate w błonnik, zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Ten pierwsza pomaga stworzyć miękką masę podczas trawienia, podczas gdy ten drugi pomaga przyspieszyć przepływ odpadów przez wnętrzności.
Susz warzywny zjadać można na surowo lub dodawać do różnych płynnych pokarmów, takich jak zupy, gulasze i sosy. Odtworzone warzywa często mają bardziej miękką konsystencję niż świeże, więc są częściej spożywane jako część gotowego dania. Niektóre potrawy azjatyckie wykorzystują jednak niezwykłą fakturę suszonych warzyw, dzięki czemu zyskują nieco inną formę.
Przygotowanie suszu warzywnego samodzielnie nie jest trudne. Najlepiej uzupełnić go naturalnymi ziołami i przyprawami. Aromatyczną mieszankę dobrać można według własnych gustów, potrzeb i upodobań. Własnoręcznie przygotowany susz będzie nie tylko znacznie tańszy od tego sklepowego, ale też pozbawiony różnych chemicznych dodatków i ulepszaczy. Należy go przechowywać w bardzo suchym i zamkniętym miejscu.
Artykuł powstał we współpracy z Suszarniczą Spółką OGRODNIK S.A.