Smakuje jak u babci
Babcine obiady nieodłącznie kojarzą się z zupą i drugim daniem. Zupa miała za zadanie, nie tylko zaspokoić tzw. pierwszy głód, ale również zaostrzyć apetyt. Z tego powodu była ona najczęściej gotowana na wywarze mięsnym.
Babcine obiady nieodłącznie kojarzą się z zupą i drugim daniem. Zupa miała za zadanie, nie tylko zaspokoić tzw. pierwszy głód, ale również zaostrzyć apetyt. Z tego powodu była ona najczęściej gotowana na wywarze mięsnym.
Nie wszystkie zupy przygotowuje się jednak na bulionie, czy innym wywarze mięsnym. W kuchni polskiej istnieją również zupy postne przyrządzane na wywarze warzywnym. Jedną z tego typu zup jest barszcz czerwony.
Barszcz czerwony to jedna z najbardziej znanych postnych potraw. Jego przygotowanie rozpocząć należy od wyczarowania wywaru z włoszczyzny, oraz leśnych grzybów. W roli pachnącego dodatku najlepiej sprawdzą się prawdziwki oraz borowiki. Nie zaleca się korzystania z kani, maślaków i rydzów. Kolejnym etapem jest dodanie wcześniej podgotowanych i startych na tarce czerwonych buraków. Ostatnim, ale najważniejszym etapem jest stworzenie kwaśnego smaku przy pomocy zakwasu. Przez długi okres czasu był on przygotowywany w domowych pieleszach, jednak aktualnie odchodzi się od tego zajęcia. Koncentrat barszczu czerwonego stanowi świetną alternatywę dla domowej kiszonki. Występujące w sprzedaży kwaśne koncentraty barszczu niczym nie różnią się od tych tworzonych w domu. Koncentrat barszczu czerwonego warto dodać po zagotowaniu barszczu, gdyż wtedy zupa nie utraci aromatu.
Czysty barszcz stanowi świetną bazę dla każdego typu wyrobów mącznych. Lepione przez babcię pierogi z kapustą i grzybami będą tak samo świetną „wkładką”, jak zakupione w sklepie garmażeryjnym paszteciki z grzybami. Dobrym wyborem są również uszka i tzw. kołduny litewskie. W niektórych regionach polski barszcz podaje się z ziemniakami i jajkiem na twardo. Do mniejszości należą osoby zjadające barszcz z makaronem, czy ryżem.
Barszcz z uszkami najczęściej podawany jest w czasie wigilijnej wieczerzy, a także obiadu bożonarodzeniowego. Jego zamiennik zawierający krokiet to król karnawałowych stołów. Najbardziej codzienną wersję stanowi ta z ziemniakami i jajkiem, a także makaronem. Wybierane są one jako obiad np. w piątek, który w wielu domach obchodzony jest jako dzień bezmięsny ze względu na przekonania religijne. Ponadto barszcz można podać nie jako zupę, a ciepły napój będący dodatkiem np. do mięs, czy produktów garmażeryjnych.
Barszcz to jedna z najbardziej znanych polskich zup. Warto kontynuować tradycję jej gotowania. Zupa ta jest nie tylko smaczna, ale ze względu na zawarte w niej buraki posiada wiele witamin i minerałów.
Koncentrat barszczu czerwonego kupisz na sklep.vitapol.pl