okleiny drewniane

Rodzaje oklein drewnianych

8 months ago

Każdy ma w domu stare meble, które obiecuje sobie odnowić. Zakurzone i zaniedbane stoją w kącie, strasząc swoi wyglądem przechodzących gości. Zwykle ludzie w nieskończoność odkładają podobne remonty, gdyż nie wiedzą jak się do nich zabrać. Na szczęście odpowiedź jest prosta.

OKLEINY KLUCZEM DO UDANEJ RENOWACJI

Większość mebli wymaga remontu z powody poszarzenia i zniszczenia drewna, z jakiego je wykonano. Często uszkodzenia są na tyle duże, że nie da się ich zamaskować za pomocą ścierania wierzchniej warstwy i lakierowania powierzchni. W takich wypadkach profesjonalni stolarze zalecają zastosowanie oklein drewnianych, w cel nadania meblom estetycznego wyglądu. Jednakże laicy w temacie stolarstwa mogą mieć wątpliwości co do tego, który rodzaj oklein wybrać.

RODZAJE OKLEIN

Stolarze dzielą okleiny ze względu na dwa parametry: grubość i sposób wykonania. Dzieląc okleiny ze względu na grubość podaje się konkretne parametry z przedziału 0,7- 3.6 milimetra. Cienkie okleiny drewniane stosuje się do pokrywania dużych powierzchni. Przy dobrym ułożeniu ciężko jest rozpoznać, że użyta została okleina. Grube są naklejane na wąskich powierzchniach, takich jak boki desek. Dzieląc okleiny ze względu na sposób wykonania wyróżnia się okleiny skrawane obwodowo, tarte i skrawane płasko. Różnią się one głównie ceną. Najtańsze są okleiny skrawane obwodowo. Najdroższa są okleiny tarte. Wykonuje się je jedynie z najlepszych gatunków drewna. Profesjonalni stolarze dzielą okleiny ze względu na miejsce skąd je pozyskano. Okleiny drewniane uzyskane z pnia będą się różniły pod względem rysunku i wzoru słojów i od tych pozyskanych z innego miejsca drzewa.

Okleiny drewniane to wspaniały i prosty materiał pozwalający na odnowienie nawet kompletnie zniszczonych mebli. Ich ważną zaletą jest fakt, że może je stosować nawet kompletny laik w dziedzinie stolarstwa. Jednakże wybierając się na zakupy warto zasięgnąć porady eksperta, aby idealnie dobrać rodzaj, grubość oraz kolor oklein do remontowanego mebla.

maciek